Niewystarczający kontakt z językiem obcym jest najczęstszą bolączką osób, które się go uczą. Najczęściej nauka ta ogranicza się jedynie do kilku godzin lekcji w szkole lub na kursie. Niestety w tym sposobie nauczania czujemy często, że nie robimy postępów. Czy immersja językowa jest rozwiązaniem tego problemu? I na czym ona polega?
Czym jest immersja językowa?
Immersja językowa oznacza zanurzenie się w język. Chodzi tu o otoczenie się nim z każdej możliwej strony i o obcowanie z nim jak najdłużej. Zanurzenie to polega na więc permanentnym kontakcie z językiem. To także komunikowanie się w języku obcym w sposób nieprzerwany, ciągły. Jest to bardzo skuteczna metoda nauki, dająca lepsze rezultaty niż tradycyjne sposoby uczenia się.
W czym tkwi sekret immersji językowej?
Długotrwałe osłuchiwanie się z językiem obcym oraz posługiwanie się nim na co dzień sprawiają, że staje się on dla nas naturalny. A im dłużej i intensywniej go używamy, tym bardziej zaczynamy w nim myśleć. Zaczynamy go także „czuć”. W immersji językowej chodzi o to, abyśmy język obcy przyswajali takim, jakim on jest – całościowo.
Nie uczymy się więc na pamięć słówek, struktur gramatycznych i regułek. Języka uczymy się jako całości, wczuwając się w niego. W procesie tym angażujemy wszystkie nasze zmysły, przez co język obcy staje się dla nas intuicyjny. Dzięki temu używamy go odruchowo, zupełnie się nad tym nie zastanawiając (czego raczej nie doświadczymy w szkole czy na kursach językowych). Dzięki metodzie immersji językowej, używanie języka obcego staje się naturalne i oczywiste.
W jaki sposób uczyć się języka, używając metody immersji językowej?
Skoro immersja językowa to zanurzenie się w język, powinniśmy otoczyć się nim z każdej możliwej strony. W jaki sposób? Na przykład oglądając filmy i serialne w języku, którego uczymy się. Możemy też słuchać obcojęzycznych audiobooków lub czytać książki. Albo też słuchać zagranicznych stacji radiowych i przeglądać obcojęzyczne strony internetowe. Możemy także korzystać z oprogramowania w języku obcym lub grać w gry komputerowe, korzystając z ich obcojęzycznej wersji.
Co więcej, nawet etykiety produktów możemy czytać w języku, którego uczymy się. Bardzo dobrym pomysłem jest też prowadzenie rozmów (on-line lub telefonicznych) w języku obcym. Możemy wykorzystać do tego zagraniczne komunikatory internetowe i rozmawiać z obcokrajowcami. Oczywiście najlepszym sposobem na zanurzenie się w język jest wyjazd za granicę, jednak nie zawsze możemy sobie na to pozwolić.
Immersja językowa nie wyklucza kontaktu z profesjonalnym nauczycielem języka. Najlepiej oczywiście, aby był to native speaker. To on pomoże nam zrozumieć niektóre aspekty języka, poprawi wymowę i podpowie jak ułożyć usta, aby dany wyraz brzmiał odpowiednio. Wytłumaczy nam także, kiedy i gdzie stosować niektóre zwroty. Dzięki temu lepiej zrozumiemy i „poczujemy” język. Dopiero wtedy stanie się on dla nas tak naturalny, jak język ojczysty.
Język obcy zapisany w podświadomości
Nie jest tajemnicą, że im wcześniej rozpoczniemy naukę języka, tym lepiej. Dzieci uczą się go rozumieć już na etapie niemowlęcym. Przykładowo, jeśli mówilibyśmy do dzieci językiem migowym, to te zaczęłyby „gaworzyć rączkami”. To samo dotyczy języka obcego. Im młodsze dziecko ma z nim kontakt, tym łatwiej zapisze się on w jego podświadomości. Dzieci bowiem szybko absorbują wiedzę. Ważne jest jednak, aby kontakt z językiem był ciągły a nie sporadyczny.
Czy naukę metodą immersji językowej można rozpocząć w przedszkolu?
Oczywiście, że tak! Dla dzieci nauka języka będzie świetną zabawą, która przyniesie im ogromną korzyść. Sami zobaczmy, że młodsze pokolenia, które mają dostęp do Internetu i zagranicznych kanałów, posługują się językiem obcym dużo lepiej niż te osoby, które uczyły się go w szkole jedynie z podręczników i kaset.
Nauka języka w przedszkolu nie jest traktowana przez dzieci jako przymus, ale jak urozmaicenie dnia. A dzięki temu wiedzę chłoną jeszcze szybciej. Język obcy staje się dla nich zupełnie naturalny, osłuchują się z nim i podświadomie zaczynają się nim posługiwać (oczywiście w postaci prostych, podstawowych zdań). Dlatego naukę języka metodą immersji, warto rozpocząć jak najwcześniej.