Kiedy mogę wysłać dziecko do przedszkola?

mar 1, 2022

Rodzice często zastanawiają się nad odpowiednim momentem, aby wysłać swoją pociechę do przedszkola. Nie do końca są pewni czy 3 czy 4 letnie dziecko jest gotowe na rozpoczęcie życia społecznego. Pójście do przedszkola to jeden z pierwszy wielkich kroków, które wykonuje nasze dziecko. Wysłanie do przedszkola da rodzicom więcej czasu, a nasz maluch rozpocznie powolne przystosowanie się do życia. Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć w jakim wieku wysłać dziecko do przedszkola. Życzymy miłej lektury.

Czy wysłanie dziecka do przedszkola jest obowiązkowe?

Nie ma obowiązku posyłania naszej pociechy do przedszkola, jeżeli jest ono w przedziale 3-5 lat. Oczywiście posłanie do przedszkola daje mu kontakt z rówieśnikami, przez co rozwija swoje umiejętności społeczne i zaczyna się usamodzielniać. Dopiero dzieci w wieku lat 6 muszą odbyć nauczanie przedszkolne, zanim rozpoczną swoją przygodę z pierwszą klasą podstawówki. 

Wyjątkiem są dzieci, które posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Taki maluch ma możliwość korzystać z wychowania przedszkolnego nawet w wieku 7 lat, ale nie dłużej do ukończenia 9 lat. 

Co dziecko musi potrafić, aby pójść do przedszkola?

Ogólnie przyjęte jest, że 3 letnie dziecko powinno być już gotowe, aby pójść do przedszkola. Niestety nie jest to reguła i jak każdy wie – każde dziecko rozwija się troszkę inaczej. Jednym zajmie troszkę więcej przyswojenie odpowiednich umiejętności, które będą potrzebne, aby pójść do przedszkola. Poniżej znajdziecie listę, która określa dojrzałość przedszkolną. A na tę składają się:

  1. Umiejętność wyrażania uczuć,
  2. Słuchanie dorosłych i rozumienie ich słów,
  3. Potrafienie sygnalizowania swoich potrzeb,
  4. Dziecko musi potrafić zachować się wobec dorosłych i swoich rówieśników. Dokładniej mówiąc, musi potrafić umieć czekać na swoją kolej, współpracować i bawić się w grupie, nie bić innych dzieci, itp.
  5. Nasza pociecha musi być świadoma przestrzegania ogólnych zasad bezpieczeństwa,
  6. Przestrzegać zasad higieny osobistej,
  7. Załatwianie potrzeb fizjologicznych,
  8. Ubierać i rozbierać się (oczywiście przy niewielkiej pomocy osoby dorosłej),
  9. Sprzątać po zabawie.

Do powyższej listy można również dodać takie umiejętności, jak: ciekawość świata oraz umiejętności plastyczne i muzyczne. 

Jeżeli nasza pociecha posiada powyższe umiejętności, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wysłać je do przedszkola. 

Korzyści płynące z wysłania dziecka do przedszkola

Jeśli postanowiliśmy, aby nasza pociecha poszła do przedszkola, warto dowiedzieć się o korzyściach płynących z takiego wyboru. Dobre przedszkola posiadają bardzo rozbudowany plan dnia, który pomaga w ich rozwoju. Niewątpliwie nasze dziecko zyska bardzo wiele na uczęszczaniu do przedszkola, które pomoże mu w dalszym rozwoju i stawiania kolejnych, dużych kroków w swoim życiu. Oto główna lista korzyści płynących z pójścia do przedszkola:

  1. Wcześniejsze przygotowanie do nauki i życia w szkole,
  2. Trening umiejętności społecznych, współpracy w grupie i empatii,
  3. Mnóstwo możliwości zabawy, która również pomaga w rozwoju naszej pociechy,
  4. Nauka współdziałania w grupie,
  5. Rozwój umysłu dziecka, stwarzanie fundamentów pod możliwości zdobywania nauki oraz poznawania świata,
  6. Rozwój mowy, rozwój ruchowy oraz przede wszystkim rozwój kreatywności.

Jak widzimy, jest to idealne przygotowanie dla naszej pociechy, przed pójściem do szkoły i stawianiem jeszcze większych kroków. Dlatego nie powinniśmy się bać czy wahać i wysłać naszą pociechę do przedszkola. Oczywiście, o ile jest na to gotowe i potrafi wytrzymać w jednym miejscu wiele godzin.

Dziecko, które ma problem z wytrzymaniem wielu godzin poza domem

Maluch musi potrafić wytrzymać wiele godzin w przedszkolu, więc jeżeli istniałby problem w tej kwestii – lepszym rozwiązaniem będzie jak przez jakiś czas będzie opiekować się nim opiekunka bądź rodzic. Oczywiście w tym okresie powinno się skupić na rozwoju psychologicznym i fizycznym. Warto również starać się o kontakt naszego malucha z jego rówieśnikami. W tym okresie warto pracować nad tymi aspektami, bo być może w niedługim czasie nasze dziecko będzie gotowe, aby pójść do przedszkola. 

Kiedy dziecko nie jest gotowe, aby pójść do przedszkola?

Czasami zdarza się, że dziecko, mimo że postępowało według zasad, jednak przestaje to robić. Rozpoczyna się stres i strach przed pójściem do przedszkola, albo nie potrafi załatwiać swoich potrzeb, a np. posikuje się w majtki. Wtedy warto odroczyć w niewielkim czasie pójście do przedszkola i poznanie podłoża tego zachowania, a następnie nad nim pracować. Często dziecko, przez wcześniejszy brak kontaktu z rówieśnikami albo brak samodzielności, nie potrafi się przystosować do nowych warunków. Warto chwile poczekać i spróbować wysłać naszą pociechę do przedszkola za kilka tygodni lub nawet miesięcy. 

Często zdarza się również, że dziecko jest pewne i odważne, ale tylko w znanym mu towarzystwie, a nowe i obce towarzystwo przedszkolne, przygnębia nasza pociechę. Jeśli jednak dziecko chętnie szuka towarzystwa innych osób lub innych dzieci, to znak, że jest gotowe, aby zostać w przedszkolu. A jakie są oznaki, aby nie wysyłać dziecka do przedszkola? Oto kilka z nich:

  • Maluch płacze na widok innych osób,
  • Nie chce zostawać z obcymi ludźmi (np. z sąsiadką),
  • Nie potrafi pokazać co mu się podoba i czego nie lubi
  • Unika kontaktów z innymi dziećmi (np. na placu zabaw)

Jeżeli zauważamy takie sygnały to należy niezwłocznie rozpocząć pracę nad dzieckiem, tak aby ułatwić mu w przyszłości pójścia do przedszkola. 

Jak ułatwić dziecku aklimatyzację w nowym miejscu?

Aby ułatwić dziecku aklimatyzację w przedszkolu, wypadałoby mu dać trochę więcej swobody i pozwolić mu rozwiązywać problemy samemu. Może tutaj również pomóc częste zabieranie w miejsca publiczne, gdzie jest dużo ludzi – zoo, park, galeria handlowa, itp. Przede wszystkim trzeba dać dziecku podejmować decyzje samemu, tak aby mogło się zahartować. Należy również dać mu samemu rozwiązywać problemy i nie robić tego za naszą pociechę. Nie należy również trzymać naszego dziecka cały czas za rękę i trzymać go kurczowo, blisko nas. To na pewno ułatwi mu później pójście do przedszkola i przede wszystkim podbuduje to jego pewność siebie i odwagę. 

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże wam w odpowiedzi na pytanie „Kiedy wysłać moje dziecko do przedszkola?” i już niedługo twoja pociecha rozpocznie nowy rozdział w swoim życiu!