Dla naszych kochanych dzieci wyprawa do przedszkola to bardzo duży krok w życiu. Jeden z pierwszych, jeden z wielu, które jeszcze nadejdą. Zmienia się nie tylko ich życie, ale i nasze, co stanowi totalną rewolucję. W przedszkolu poznaje swoich pierwszych kolegów, uczy się nowych zabaw, poznaje świat i dowiaduje się nowych ciekawostek o nim. Tym samym rozpoczyna swoją przygodę z samodzielnością. Naszym zadaniem jest przygotowanie naszego dziecka do tego, jakże wielkiego, przedsięwzięcia. Nie tylko jeżeli chodzi o przygotowanie psychiczne, ale i to techniczne. Dziecko może potrzebować wielu przedmiotów, które będą niezbędne, aby każdy dzień przechodził dla niego gładko. Jakie to przedmioty? W dzisiejszym artykule wyjaśnimy wam, jak odpowiednio przygotować dziecko do przedszkola. Przedszkolną wyprawkę czas zacząć!
Zanim rozpoczniemy kompletować przedszkolną wyprawkę
Do przedszkola trafiają dzieci w różnych przedziałach wiekowych, co oznacza inne potrzeby. Inaczej wyglądać będzie wyprawienie dziecka w wieku lat 3, a inaczej jeżeli ma ono 6 lat. Będzie to wynikało głównie z różnic w zajęciach, które odbywają się w przedszkolu. Dlatego, warto, jest przeanalizować plan dnia danej placówki, zanim zaczniemy kompletować wyprawkę dla naszego malucha. Unikniemy w zbędne przedmiotu, nieprzydatne na danym etapie przedszkola.
Często kupowanym przedmiotem na przedszkolną wyprawkę jest pojemnik na drugie śniadanie. Jednak w przedszkolach dzieci mają zagwarantowane wyżywienie, dlatego też pakowanie maluchowi dodatkowego, często jest niepotrzebne.
W co zaopatrzyć dziecko, przed pójściem do przedszkola?
Najlepszym rozwiązaniem będzie zapytać bezpośrednio dyrekcję lub przyszłego wychowawcę naszego dziecka, o ile jest on już znany. O poradę można również prosić znajomych, którzy mają dzieci w przedszkolu. Rada taka jest nieoceniona i bardzo często sprawdza się, gdy szykujemy wyprawkę dla naszego malucha.
Gdy znamy już listę niezbędnych przyrządów, jesteśmy gotowi do kompletowania wyprawki. Oczywiście zdarza się, że w trakcie trwania roku szkolnego, możemy zostać poproszeni przez wychowawcę o dokompletowanie. Powodem bywa brak jakiegoś przedmiotu, albo jego zużycie lub zniszczenie.
Wyprawka do przedszkola publicznego często bywa bardziej kosztowna i wymaga więcej przyborów, aniżeli do niepublicznego. Te drugie, bardzo często w ramach opłat, gwarantują jakąś część niezbędnych przedmiotów.
Jednak w wyprawce do obu rodzajów przedszkola znajdziemy części wspólne, tj.: Artykuły higieniczne (szczoteczka, kubek), buty na zmianę wraz z workiem, worek na kapcie czy plecak. Dziecko również może zabrać ze sobą swój ulubiony kocyk, tak aby mógł się poczuć jak w domu. Pomoże mu to również w osiągnięciu komfortu i spokojnego snu podczas leżakowania.
Niezbędne przedmioty, wyprawka do przedszkola:
1.Plecak
Powinien być to pierwszy przyrząd, od którego zaczynamy kompletowanie wyprawki do przedszkola. Oczywiście plecaczek taki różni się od takiego, którego dzieci używają, gdy chodzą do szkoły. Jest to oczywiście rozmiar. Nasz maluch nie musi nosić wszystkich przyborów ze sobą, a raz zaniesione przez rodziców, na początku roku szkolnego, zostają tam przechowywane. Najczęściej do plecaka pakowane są kapcie oraz bielizna na przebranie, a mniejszy ciężar takiego plecaczka, pozwoli maluszkowi z przyjemnością go nosić. Plecaczek warto dobrać według preferencji dziecka. Jeżeli lubi jakąś postać z kreskówki czy bajki — to warto go zaopatrzyć w plecak właśnie z tą postacią. Równie dobrze sprawdzi się tutaj plecaczek miś albo królik, którego pokochają dziewczynki.
2. Artykuły higieniczne
W przedszkolach posiadanie szczoteczki i pasty do zębów jest obowiązkowa. Jeżeli przedszkole nie dostarcza takich przyborów – przyda się również kubeczek do płukania zębów. Można dodać do tego jeszcze ręcznik, najlepiej w jakiś interesujący dziecko wzór. Tutaj kolejny raz sprawdzi się ulubiona postać z bajek. Pomoże i ułatwi to maluchowi wytworzyć nawyk. Dodatkowym elementem wyprawki mogą okazać się wilgotne chusteczki. Warto spakować taką paczkę do plecaka, aby zawsze były pod ręką. Dzieci w tym wieku bardzo często się brudzą.
3. Buty na zmiane
Należy pamiętać, aby dokładnie dobrać ten element wyprawki szkolnej. Wybranie odpowiedniego rozmiaru buta i dopasowanie go do stóp dziecka, pozwoli mu się cieszyć komfortem podczas zabaw i zajęć. Ważne jest, aby dziecko nie czuło dyskomfortu, tak aby każdy dzień przechodziło z przyjemnością i uśmiechem na twarzy. Idealnie sprawdzą się buty na rzepy, które są przewiewne, oraz bardzo dobrze trzymają się nogi.
4. Worek
Dodatkowy worek, który jest przypinany z boku plecaka, przydaję się trzymanie w nim mniejszych, lżejszych przedmiotów. Można tam umieścić ubrania na przebranie, albo strój gimnastyczny.
5. Piżamka lub ubranie na przebranie
Nasze dziecko codziennie przeżywa nowe przygody w przedszkolu. Dlatego nie powinien dziwić fakt, że nasz maluch może się ubrudzić albo zalać sokiem. Dzięki posiadaniu ubranka na przebranie będzie mógł kontynuować zabawę i uczestnictwo w zajęciach, bez zbędnego dyskomfortu. Piżama zaś będzie przydatna w porze leżakowania, tak aby dziecko czuło się komfortowo i jak w domu. Pozwoli mu to na spokojną i miłą drzemkę.
Dodatkowym przedmiotem wyprawki będzie ulubiony pluszak bądź zabawka naszego dziecka. Jest to sposób na umilenie trudnych chwil naszemu dziecku. Pozwoli mu to w bardzo szybkim czasie odnaleźć komfort i zdecydowanie poprawi mu to humor.
Inne przybory wyprawki przedszkolnej:
• zamykany woreczek na “mokre wpadki”
• pościel
• fartuszek do prac plastycznych
• chusteczki higieniczne w pudełku
• kurtka przeciwdeszczowa
• parasol
Dodatkowo dla dziewczynek:
• kosmetyczka na spinki
• spinki i gumki do włosów
• szczotka do włosów
Mamy nadzieję, że artykuł ten pomoże Państwu bezproblemowo przygotować dziecko do nowej przygody, związanej z przedszkolem.